עבירות מס – בין עבירה טכנית למהותית

עבירות מס – בין עבירה טכנית למהותית

עבירות מס נוצרות למעשה כאשר נישום אינו מדווח או ממלא כראוי את דרישות ניהול הספרים והדיווח לרשויות המוטלות עליו לפי החוק בישראל וכך ייתכן כי הוא חייב כספי מס לרשויות המס ולמדינה. נישום שאינו מדווח ו/או משלם מס כנדרש עלול לעמוד בפני סנקציות, הן אזרחיות והן פליליות, חמורות הכרוכות בקנסות כבדים ולעיתים גם בעונשי מאסר, בהתאם להיקף העבירות.

 

חשוב להבהיר כי קיים הבדל מרכזי על פי הנחיות רשויות המס בישראל בין עבירות מס מהותיות לבין עבירות מס טכניות – על הבדל זה ננסה לדון בסיקור המיוחד הבא:

עבירות מס מהותיות

כיצד מוגדרות עבירות מס מהותיות? עבירות אלו הן למעשה מסוג העבירות החמורות יותר בדגש על הלבנת הון, חשבוניות פיקטיביות, העלמות מס בסכומים שונים, הגשת דו"חות שקריים וכוזבים. כאשר אדם נמצא אשם בעבירות מס מהותיות, הפרקליטות היא זו שמגישה את כתב האישום כנגדו. העונש הממוצע שיכול אדם להגיע בגין עבירות מס מהותיות הוא כחמש שנות מאסר ואף יותר, תלוי לרוב בהיקף וחומרת העבירה. מדובר על עבירות שנעשו בכוונה תחילה על מנת להתחמק מתשלום מס, ולמעשה לגזול כספים מקופת המדינה, ולכן הענישה על סוג כזה של עבירות היא חמורה ואינה מתפשרת במרבית המקרים.

 

עבירות מס טכניות

בכל הנוגע לעבירות מס טכניות המצב הוא שונה מעט – מדובר על עבירות שלא הייתה בהן לכאורה כוונה תחילה אלא הן נעשו בשל נסיבות מורכבות שונות: לא הוגש דו"ח הכנסות בזמן, לא הוגש דו"ח הצהרת הון במועד וכן הלאה. מי שמגיש את כתב האישום במקרים אלו הן רשויות המס כאשר במידה ויש הוכחה אחרת או כל סיבה שהיא שאותו אדם ביצע את העבירה בלא יודעין, הענישה תהיה קלה יותר והקנס יופחת. דבר נוסף כאשר אותו אדם המואשם בעבירות אלו מראה נכונות ורצון לסייע ותקן את מה שנוצר אותם רשויות יכולות לקחת זאת בחשבון ולהפחית את העיצום הכספי שמוטל עליו.

 

כדאי לציין כי בכל תרחיש או חשד של עבירות מס מהותיות או טכניות חשוב מאד לפעול על פי חוק ולבצע מהלכים כנדרש, כך למשל מומלץ להתייעץ עם גורמים מקצועיים מומחים ומנוסים (דוגמת רואי חשבון, מנהלי חשבונות ועורכי דין לענייני מיסים) הבקיאים בתחום. עוד נציין כי בשנים האחרונות קיים נוהל מוסדר הנקרא "הליך גילוי מרצון" על פיו נישום, אשר לא מסר דיווח מסודר על הכנסותיו ולא שילם מס עבורם, יכול, גם באופן אנונימי, לתקן את הדיווחים ולשלם את המיסים הנדרשים כראוי ללא נקיטת הליכים פליליים כנגדו על עבירותיו, זאת כמובן לאחר שהגיש בקשה מסודרת בליווי עו"ד לגלות את מחדליו ולהסדירם על פי חוק. סיוע מתאים בעזרת איש מקצוע מיומן ומנוסה בתחום יכול לחסוך הרבה עגמת נפש וכן כמובן סנקציות אזרחיות ופליליות לא פשוטות.

1
היי זה גיא זגדון, זקוק/ה לייעוץ מקצועי וזמין, ללחץ/י על הכפתור הירוק
Powered by